Slovenský ráj

21. 7. - 28. 7. 2007
3. 8. 2007

Doprava

Preferuji cestu vlakem. Zpáteční jízdenka CityStar (otevřená po dobu jednoho měsíce) pro dva z Kolína do stanice Poprad-Tatry stojí 1711,- Kč. Příplatek za dvě lehátka 251,- Kč (cena pouze pro cestu tam, zpátky jsme seděli). Dále pokračujete osobním vlakem do stanice Vydrník (18,- Sk za osobu). Odtud něco málo přes hodinu chůze do autokempu Podlesok.

Pojištění a vstupné do parku

O pojištění jsem se rozepsal na blogu. Jde o to, že turistické chodníky s řetězy, žebříky a stupačkami jsou kvalifikovány jako extrémní sport, což znamená dražší pojistku. Kromě toho základní pojištění nekryje výdaje na záchrannou akci (případně směšně malou částkou).

Do parku se ovšem platí vstupné 40,- Sk na den (děti a důchodci polovic), které vás zároveň pojišťuje. U pokladny máte možnost se za 5,- Sk na den (tedy výrazně levněji než doma) připojistit na záchranné akce. Z výtěžku za vstupné se financuje údržba řetězů, žebříků, stupaček, mostů...

Autokemp Podlesok

Normální kemp s nevábnými sprchami (přes cestu teče čistý a krásně ledový potok). Ceny na den: osoba 60,- Sk; stan 60,- Sk; poplatek obci 10,- Sk Zarazilo mě, že ubytovávají dost cizinců, ale recepční neuměly anglicky.

Lesní požár

Hašení lesního požáru Letos bylo dost sucho a na kraji parku v nepřístupném terénu vypukl požár. K jeho hašení povolali vojenské vrtulníky. Slovenská armáda měla tou dobou pouze dva letu schopné kousky. Pomáhaly jim ještě dva soukromé, které z vlastní iniciativy létaly dvě hodiny zdarma. Nebylo jasné, kdo je zaplatí, tak zase odletěly. Jeden armádní vrtulník byl navíc odvelen k jinému ohni. Prostě groteska.

Turisté

Příroda bezva, ale někteří "turisté" jsou fakt na zabití. Třeba ta rozjařená parta, co přijela v devět večer. Začali stavět stany a pustili si na plný pecky rádio! Co na tom, že někdo chce jít spát dřív, aby brzy ráno vyrazil na výlet. Navíc se pak vesele zhulili a dělali kravál do jedné do rána. Ještě že jsem zrovna odjížděli.

Přetížené žebříky Na řetězových mostech bývá údaj o nosnosti (obvykle pět lidí). U žebříků nic takového není. To ale neznamená, že unesou všechno, rozhodně méně než most. Lidi se zbláznili, však se podívejte na fotku. Další věc je, že se na řetězech drželi na moc blízko sebe, takže sebou navzájem cloumali. Nechávejte si větší rozestupy!

Můžete kálet dál od cest a nosit si posmrkané papírové kapesníky pryč s sebou, kdo se má na ty hromádky papíru dívat?

Dodržujte to, že jsou technicky obtížnější trasy se žebříky jednosměrné.

Lana, žebříky, stupačky a mosty

Závojový vodopád Lana, žebříky, stupačky, řetězy... nejsou vyloženě nebezpečné, ale chce to dávat bacha. Rozhodně to není nic pro lidi se závratí a strachem z výšek. Technická zařízení jsou většinou v dobrém stavu a vzhledem k výběru vstupného budou peníze na jejich údržbu.

Na fotografii vidíte Závojový vodopád (největší vodopád v ráji, měří 70m). Stěnu zdoláváte za pomoci žebříků, takže to chce maličko fyzičku, ale zvládly to i děti. Výšek se nebojím, ale jištění typu via ferrata bych uvítal i na jiných exponovaných místech (jistota je jistota).

Spišský hrad

Spišský hrad Abyste nebyli za celou dovolenou uťapaný, udělejte si výlet na Spišský hrad. Vstupné 120,- Sk (na ISIC 60,- Sk). Mají otevřeno od devíti do sedmi. Jděte tam hned na devátou (pak tam proudí davy) a budete na hradě skoro sami.